Planując oświetlenie w łazience bardzo często skupiamy się tylko i wyłącznie na tym, jak to wszystko będzie wyglądać. Oczywiście ciekawa aranżacja jest bardzo ważna, a dzisiejsze oświetlenie łazienkowe daje nam wiele różnych możliwości, natomiast nie można przy tym wszystkim zapomnieć o funkcjonalności lamp, co powinno być w zasadzie najważniejsze przy wyborze. Jakkolwiek lampa nie byłaby wymyślna czy oryginalna to jeśli rozwiązanie nie będzie praktyczne to nie sprawdzi się w naszym domu.
Od czego zależy jednak dobór oświetlenia w naszej łazience? Znaczenie ma przede wszystkim oświetlenie miejscowe, a więc służące do podświetlenia nam:
Oczywiście nie można zapominać o oświetleniu górnym, centralnym, które powinno mieć jasną barwę i dawać strumień światła rozproszony po całym pomieszczeniu. Taki zabieg umożliwi nam na przykład posprzątanie w łazience.
Niezwykle ważne jest też jednak oświetlenie miejscowe – tym bardziej, że przecież w większości łazienek nie ma ani jednego okna, a co za tym idzie światło naturalne w zasadzie w ogóle nie ma tam dostępu. W związku z tym potrzebne będzie kilka źródeł światła.
Jak dobrać lampy do łazienki?
W przypadku oświetlenia miejscowego warto zainwestować na przykład w żarówki LED, które świetnie sprawdzą się jako oświetlenie prysznica bądź wanny i pozwolą stworzyć w łazience ciekawy i efektowny klimat.
Niezwykle ważne jest też oświetlenie umywalki, gdzie najczęściej dbamy o urodę, tak więc potrzeba nam jest dobrego światła. Jeśli natomiast chodzi o lustro to w tym przypadku najlepszym chyba rozwiązaniem będą kinkiety, które zamocujemy z boku lustra. Dobrym pomysłem jest również światło punktowe, które nie tylko pomoże stworzyć w łazience nastrój, jak również umożliwi nam – przynajmniej optycznie – zyskać wrażenie dodatkowej przestrzeni.
Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o względach bezpieczeństwa, jakie należy zachować – w związku z tym wybierając lampę zwróćmy uwagę na klasę ochrony jej oprawy, a do tego zrezygnujemy z lamp wolnostojących, które podłącza się do kontaktu, gdyż przez nie wzrasta ryzyko awarii.