Kosmetyki

Lista składników, które należy omijać w kosmetykach

13 Sty , 2019  

Niestety, nie wszystkie składniki stosowanych przez nas kosmetyków są całkowicie nieszkodliwe. Nawet pomijając sprawy indywidualne każdego organizmu – takie jak uczulenia czy alergie, w składach popularnych preparatów mogą znajdować się związki chemiczne, które szkodzą każdemu. Czym są i jak ich unikać? Składniki, które potencjalnie mogą szkodzić Wśród składów popularnych kosmetyków drogeryjnych znajdziemy wiele związków chemicznych, których lepiej się wystrzegać. SLS i SLES Jednym z takich składników, często będącym częścią kosmetyków do włosów będzie SLS (Sodium Lauryl Sulfate), odpowiadający za “pienienie się” produktu. SLS ma jednak tendencję do przesuszania skóry, oraz może ją podrażniać i uszkadzać mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Bardzo podoby jest SLES (Sodium Laureth Sulfate) który powstaje z cząsteczek SLS. Jest on nieco łagodniejszy, ale wciąż niesie ze sobą ryzyko występowania podrażnień, oraz może być zanieczyszczony 1,4-dioksyną, która jest uznawana jako potencjalnie rakotwórcza. Silikony Składnikami, które dość powszechnie są stosowane w kosmetykach są również silikony, tudzież oleje silikonowe, stosowane w preparatach do włosów oraz kremach i balsamach do ciała.

Wpływają one na łatwe rozprowadzenie się kosmetyku, ale nie posiadają żadnych właściwości odżywczych i są substancjami całkowicie obcymi dla naszego organizmu. Możemy do nich zaliczyć między innymi Dimethicone, Dimethiconol, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Lauryl methicone copolyol. Oleje mineralne Kolejną grupą szkodliwych składników będą oleje mineralne. Na etykietach kosmetyków występują one pod wieloma różnymi nazwami, często związanymi z parafiną, np. mineral oil, olej parafinowy, paraffinum oil czy paraffinum liquidum. Przede wszystkim są to składniki które nie są wchłaniane, tylko pozostają na skórze, a także są komedogenne – czyli wpływają na pojawianie się zaskórników. Alkohol w kosmetykach Warto także wystrzegać się kosmetyków, które mają alkohol wysoko w składzie. Może on występować w postaci różnych związków, np.

Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol i Ethyl Alcohol. Alkohol ma tendencję do wysuszania i podrażniania skóry, a szczególnie szkodzi gdy jest głównym składnikiem kosmetyku. Zdarza się, że wywołuje też reakcje alergiczne i stany zapalne, oraz uszkadza barierę lipidową skóry. Konserwanty i parabeny Ponadto, warto zwrócić uwagę na wszechobecne konserwanty zawarte w naszych kosmetykach. Są to związki chemiczne, które uniemożliwiają rozwój grzybów czy pleśni w produkcie. W wysokim stężeniu mogą być niebezpieczne, powodować reakcje alergiczne, a do tego hamują wchłanianie substancji odżywczych. Dość głośno jest też o należących do grupy konserwantów składnikach o nazwie parabeny. Zdania o ich negatywnym wpływie na zdrowie sa podzielone, ale są to składniki które potencjalnie mogą zaburzać gospodarkę hormonalną naszego organizmu.

Negatywnie wpływają też na skórę wrażliwą, ponieważ mogą powodować zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet wysypkę. Warto zatem zwracać uwagę na składy oraz wybierać kosmetyki bez parabenów.


Comments are closed.