Gry komputerowe

Książki i gry

25 cze , 2019  

W dzisiejszych czasach ludzie czytają coraz mniej książek. Wolą je zastępować innego rodzaju rozrywkami, takimi chociażby jak gry komputerowe. Szkoda trochę, że właśnie tak się dzieje, ale jest to najwidoczniej znak naszych czasów.

Twórcy gier komputerowych często czerpią z literatury. Najpopularniejszymi gatunkami są tutaj chyba fantastyka oraz science fiction. Literacką postacią, która kilka lat temu przeniknęła do świata gier komputerowych i, trzeba przyznać, zrobiła w nim prawdziwą furorę, jest nasz polski Wiedźmin.

Geralt z Rivii jest bohaterem stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego, czyli jednego z najlepszych polskich pisarzy z gatunku fantastyki, a może nawet jednego z najlepszych polskich pisarzy w ogóle. Proza naszego mistrza znana jest głównie w Polsce, chociaż oczywiście przetłumaczono ją na kilka języków. Komputerowy „Wiedźmin” jest osobą, która zrobiła na świecie zdecydowanie większą karierę niż książki, w których pojawia się ta postać.

Kto wie, może za kilka lat Geralt z Rivii dołączy do grona kultowych bohaterów gier komputerowych – na chwilę obecną z pewnością ma taką szansę. Dobrze by było, gdyby miłośnicy gry mieli przynajmniej świadomość tego, że jedna z ich ulubionych postaci jest, przede wszystkim, postacią literacką, a nie tylko reprezentantem wirtualnego świata. W dzisiejszych czasach „migracja” kultowych postaci pomiędzy filmem, literaturą, grami i komiksami jest dość częsta.

Szkoda tylko, że chyba nie do końca przekłada się to na wzrost wskaźników czytelnictwa.


Comments are closed.