Tłumaczenia

Języki świata

7 Wrz , 2017  

Podróżując po Europie możemy się zetknąć z wieloma różnymi językami. Tak naprawdę, większość języków, którymi mówi się na starym kontynencie, jest dość podobna do siebie. Wiadomo, że jeśli nie znamy węgierskiego, to bardzo trudno będzie nam się dogadać z Węgrem. Jeśli jednak zdarzy nam się podróżować po południowoamerykańskich dżunglach, to możemy spotkać człowieka, który będzie nam chciał coś powiedzieć, a my nie będziemy świadomi tego, że on w ogóle do nas cokolwiek mówi. W Europie posługujemy się właściwie tylko dwoma rodzajami alfabetu: łacińskim i cyrylicą. Są jednak takie języki, które w ogóle nie posiadają alfabetu, bo używa się ich tylko w formie mówionej.

Co ciekawe, można spotkać się również z mową, która z naszej perspektywy nie jest nawet mową. Są takie plemiona, które zamiast mówić, gwiżdżą i w ten sposób się ze sobą komunikują. Większość języków na świecie posiada mniej więcej taką samą ogólną strukturę. Mają one swoją gramatykę, semiotykę czy semantykę. Są jednak takie języki, które rządzą się swoimi własnymi prawami i posiadają swoją własną logikę, którą trudno nam w ogóle zrozumieć. Ludzie przywykli do określonej formy komunikowania się ze sobą, jednak nie oznacza to, że jest ona optymalnym sposobem na przekazywanie informacji.

Chociaż nikt jeszcze tego nie udowodnił, to jednak można przypuszczać, że również zwierzęta mają swoje języki, w których wykorzystują nie artykulację, ale inne dźwięki albo fale – z pewnością potrafią się one ze sobą jakoś porozumiewać.


Comments are closed.