Tłumaczenia

Język jako dzieło sztuki

21 Lip , 2017  

Zdecydowana większość z nas nie myśli na co dzień o strukturze i pięknie naszej rodzimej mowy. Język najczęściej traktujemy jako zwykłe narzędzie komunikacyjne, a tymczasem jest to przecież prawdziwe dzieło sztuki, a także bardzo ważny element naszej rodzimej tradycji oraz kultury.

www.cmd.org.pl baldachimy http://ornaty.pl/pol_m_Baldachimy-232.html do procesji eucharystycznej

Trudno jest znaleźć precyzyjną definicję narodu, w której nie byłoby wzmianki o języku. Żeby jakąś grupę ludzi można było określić tym mianem, to musi ona posiadać swoją własną mowę.

Mało tego, w języku „odciśnięta” jest nasza historia – analizując go, można się wiele dowiedzieć na ten temat. Niestety, w dzisiejszych czasach mało kto przejmuje się poprawnością językową, zarówno podczas codziennych konwersacji, jak też podczas formułowania wypowiedzi w wirtualnej przestrzeni.

Zasadniczo, język składa się ze słownika oraz określonej liczby zasad mówiących o zestawianiu ze sobą wyrazów (ogólnie mówiąc, chodzi tutaj o gramatykę). W języku polskim zasady te są niezwykle skomplikowane, co daje nam możliwość formułowania bardzo zróżnicowanych co do formy treści.

Mamy również bardzo szeroką kategorię poszczególnych grup wyrazów (rzeczowników, czasowników, itd.), co również daje nam spore pole do popisu.

Z pewnością, nasz język nie jest toporny, a świadczyć może o tym chociażby fakt, że mamy w nim więcej wyjątków, niż reguł. Nie jest to więc prosta mowa, w której najważniejszą rolę odgrywają logika i praktyczność zastosowania.

Oczywiście, można po polsku mówić bardzo treściwie i konkretnie, ale można również niezwykle kunsztownie składać zdania.


Comments are closed.