Architektura

Jak znaleźć geodetę, który dobrze wykona pomiar geodezyjny?

17 paź , 2020  

Planując budowę domu, nie jesteśmy w stanie uniknąć spotkania z geodetą. Bez niego nie będziemy mogli przygotować odpowiednich dokumentów, które będą podstawą do wydania pozwolenia na budowę, a co więcej, tylko mapy i dokumenty wystawione przez geodetę z uprawnieniami mają moc prawną. Każde inne będą nieważne.

Dlatego też, tak ważne jest to, aby nie tylko znaleźć geodetę, który posiada takie zezwolenia, ale jeszcze żeby mieć pewność, że wszystko zrobi dobrze i nie będziemy mieli problemów z uzyskaniem niezbędnych dokumentów zezwalających na przeprowadzenie budowy. Ale jak go znaleźć, aby mieć pewność, że dobrze wybierzemy?

Popytajmy w urzędzie

Oczywiście możemy popytać wśród rodziny i znajomych, z pewnością ktoś się już budował i będzie w stanie nas w tym zakresie pokierować. Jednak prawda jest taka, że tutaj nie możemy sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd, dlatego warto się udać do naszego urzędu miasta czy gminy, odnaleźć dział geodezji i architektury, i tam poprosić o polecenie fachowca, który będzie w stanie wykonać dla nas takie pomiary.

Szukając w ten sposób geodety, będziemy mieli pewność, że zostanie nam polecony ktoś, kto zna ten teren, kto wie o przyłączach, które zostały zrobione nielegalnie, albo pojawiły się niedawno i kto będzie potrafił je umieścić na przygotowywanych dla nas mapach. Dodatkowo jeszcze może się okazać, że to on znając budowę gruntu podpowie nam, na co musimy uważać podczas budowy, tak aby nie popaść w żadne kłopoty.

Porównujmy oferty

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że geodeci i usługi geodezyjne Kraków zajmują się naprawdę szerokim zakresem działań, a to będzie oznaczało, że niektórzy będą w stanie zrobić dla nas więcej niż inni, ale też jednocześnie będziemy musieli im za to więcej zapłacić.

Dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretną osobę, warto porównać dwie oferty, poprosić o wycenę, sprawdzić jaki jest zakres usług, ale także przekonać się ile zajmie wykonanie takich niezbędnych pomiarów. Dopiero mając takie informacje powinniśmy zdecydować, którego geodetę chcemy zatrudnić. Możemy sprawdzić nie tylko tych polecanych w naszym urzędzie, ale także możemy się wybrać do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Oni także będą mogli nam przestawić spis takich geodetów, co znacznie ułatwi nam podjęcie ostatecznej decyzji. Zobaczmy jak to wygląda, kogo możemy wybrać i gdzie szukać takich specjalistów. Im dokładniej będzie wykonana nasza dokumentacja, tym szybciej uzyskamy niezbędne pozwolenia, a do tego jeszcze będziemy mieli pewność, że podczas budowy nie będziemy musieli się martwić żadnymi, przykrymi niespodziankami.


Comments are closed.