Akcesoria do wnętrz

Efekt spękania – lakier pękający

22 Lip , 2017  

W technice decoupage mamy wiele możliwości dobierania różnych materiałów w celu stworzenia niepowtarzalnego pudełka, tacy, czy nawet wazonu. Jedną z metod, która zasługuje na szczególną uwagę jest stosowanie tak zwanego efektu spękania. Uzyskuje się go w bardzo szybki i prosty sposób, dzięki zastosowaniu specjalnych lakierów, określanych jako krak. Niemniej jednak, choć może wydawać się to trudne do uzyskania, to w gruncie rzeczy jest to dziecinnie prosta metoda, a właściwe istnieją dwie możliwości uzyskania tego efektu.

Otóż krak może być jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy, a zatem możemy uzyskać spękanie w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku nakładamy równomiernie na całej bazie lakier pękający, pamiętając o zastosowaniu czystego pędzla. Lakier musi być nakładany dokładnie w każdym miejscu, w jednym kierunku. Bardzo ważne jest także pokrywanie bazy jednokrotnie, jeżeli nałożymy dwie warstwy lakieru, to nie uzyskamy zamierzonego efektu.

Po wyschnięciu nakładamy farbę akrylową w kontrastowym kolorze w stosunku do lakieru. Na naszej podstawie od razu ukarze się nam charakterystyczny wzór, na który możemy przykleić fragmenty serwetki. W drugim przypadku lakier nakłada się już po naklejeniu wzoru, sposób jest podobny z tą tylko różnicą, że nie nakładamy już farby tylko dwa preparaty jeden wodny, drugi olejowy w pewnym odstępie czasu. Metoda ta jest niezwykle efektowna i bardzo dobrze prezentuje się na ceramicznych doniczkach oraz wazonach, a dodatkowo jest bardzo prosta w wykonaniu.


Comments are closed.