Architektura

Czy z deweloperem można się targować?

1 maja , 2017  

Decydując się na zakup nowego lokum szukamy najlepszych ofert. Zakładając, że znaleźliśmy już mieszkanie naszych marzeń, zastanówmy się, czy nie warto negocjować z deweloperem ceny.

Kiedy może się to udać? Po pierwsze, kiedy nasz wkład własny jest znaczny. Czyli nie finansujemy zakupu w całości z kredytu, lecz przynajmniej część wykładamy z własnej kieszeni.

Upustu możemy się spodziewać także jeśli deweloper pośredniczy w zdobywaniu kredytu, gdyż wtedy otrzymuje prowizję od banku za poleconego klienta. Dość znaną sztuczką sprzedawców jest celowe zawyżanie ceny mieszkania.

Kiedy kupujący dostaje obniżkę rzędu kilku do nawet kilkunastu tysięcy, czuje się mile połechtany, jeśli chodzi o swoje umiejętności negocjatorskie. Niekiedy wynikiem pertraktacji nie jest obniżenie kwoty mieszkania lecz na przykład barter w postaci miejsca w hali garażowej lub piwnicy.

Zdarzały się również sytuacje, gdy deweloper w ramach rabatu i specjalnych programów promocyjnych finansował kompleksowe wyposażenie kuchni. Nigdy nie wiadomo czy rozmowy przyniosą skutek.

Ale próbować zawsze warto, wszak bonusowe pieniądze przydadzą się na wykończenie i zakup mebli.


Comments are closed.