Tłumaczenia

Czy faktycznie znamy języki obce?

4 wrz , 2017  

W dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego nie jest jakimś szczególnym powodem do dumy, bo nawet małe dzieci w szkołach muszą uczyć się takich rzeczy, a na chwilę obecną, jeśli ktoś chce zdać maturę, to musi również zaliczyć egzamin z języka. Wielu naszych rodaków płynnie włada dwoma czy trzema obcymi mowami.

Zdaje się jednak, że prawdziwych specjalistów z tej dziedziny jest jak na lekarstwo. Oczywiście, większości z nas wystarczy znajomość języka w stopniu dobrym, która pozwala się swobodnie komunikować i na przykład oglądać obcojęzyczne filmy.

Mało kto też pasjonuje się językoznawstwem czy tez lingwistyką do tego stopnia, żeby samodzielnie zgłębiać tajniki struktury obcej mowy. Tym zajmuje się tylko wąskie grono specjalistów.

Niektórzy ludzie szczycą się tym, że znają dany język obcy w stopniu perfekcyjnym. Żeby jednak móc coś takiego powiedzieć, trzeba posiadać bardzo szeroka wiedzę o danej mowie.

Nie chodzi tutaj tylko o znajomość wszystkich słów oraz zasad gramatycznych, interpunkcyjnych i innych. Język nie jest tworem zamkniętym – powstaje on na przestrzeni setek, a nawet tysięcy lat i stale się zmienia.

Perfekcyjna wiedza na jego temat powinna więc opierać się również o tego typu zagadnienia. Zdaje się, że tak naprawdę zdecydowana większość z nas nie zna dobrze języka polskiego.

Owszem, wszyscy potrafimy się nim posługiwać, jednak nie można powiedzieć, że jest to wiedza absolutna. Na przykład, każdy z nas przecież co jakiś czas poznaje jakieś nowe polskie słowo.


Comments are closed.