Włosy / fryzjerstwo

Co ile dni powinniśmy myć włosy?

6 sty , 2019  

Zdrowe i mocne włosy to często najlepsza wizytówka wielu z nas, dlatego też warto jest odpowiednio o nie zadbać. Nie każdy jednak wie, jak się do tego zabrać. Ba, wiele osób nie wie, co ile dni powinno myć się włosy. Jak się jednak okazuje, odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Z jednej strony, codzienne mycie oznacza z reguły świeżą i puszystą fryzurę, natomiast z drugiej strony wiele osób obawia się o to, czy tak częste mycie nie wpłynie źle na stan włosów, powodując nadmierne ich przetłuszczanie się lub wręcz uszkodzenie. Nie pomagają także eksperci, którzy zazwyczaj twierdzą, że włosy najlepiej jest myć „regularnie”, choć nie zawsze definiują, co to pojęcie tak w zasadzie oznacza. Sęk w tym, że regularność mycia włosów w większości przypadków zależy od konkretnej osoby i jego indywidualnych potrzeb oraz przyzwyczajeń. Wszak nie każdy może pochwalić się mocnymi, sprężystymi i wytrzymałymi włosami – niektórzy zmagają się ze znacznie gorszą kondycją włosów, za co niekiedy, przynajmniej w części, może być odpowiedzialne zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów. I tak, w przypadku osób zmagających się z łojotokiem, konieczne jest codzienne mycie włosów, z reguły przy użyciu specjalnych szamponów leczniczych. Tylko w takim wypadku uda się bowiem zahamować rozwój szkodliwych bakterii. W związku z tym, osoby mające problem z tłustą skórą głowy powinny myć je częściej niż osoby, które z kolei mają suchą skórę głowy.

W ich przypadku nie należy skóry głowy przesuszać i nie jest także wskazane podrażnianie jej mocnymi specyfikami, dlatego też takie osoby mogą spokojnie myć włosy co dwa, nawet co trzy dni.

Jak unikać pogorszenia kondycji włosów?

To, jak regularnie myjemy włosy, może mocno wpływać na ich ogólną kondycję, dlatego też warto wiedzieć, jak często powinniśmy myć włosy. Ważne jest jednak również to, czym je myjemy – chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby właściwie dobrać środki myjące czy pielęgnujące do naszego typu skóry. Niekiedy środki zawierające różnego rodzaju silne detergenty mogą znacząco pogorszyć stan włosów przetłuszczających się. Niektóre specyfiki działają bowiem wysuszająco na skórę głowy. Głównie dlatego powinno się dobrze dobrać środki myjące i pielęgnujące do nas samych. A o czym jeszcze powinno się pamiętać przy pielęgnacji włosów? Wiele czynności także może źle wpłynąć na ich kondycję – dotyczy to także zbyt częstego stosowania takich urządzeń jak suszarka, lokówka czy prostownica, które mogą prowadzić do dodatkowego przesuszenia włosów. Czasem dobrze jest więc pozwolić włosom, aby wyschły w sposób naturalny. Przy samym suszeniu warto natomiast pamiętać o tym, aby włosy nie były bardzo mokre. Dodatkowo, strumień ciepłego (bądź zimnego, choć nie wszystkie suszarki mają taką opcję) powietrza powinni kierować się w dół, czyli w stronę końcówek włosów. Jeżeli chodzi o inne wskazówki to koniecznie trzeba pamiętać także o tym, że po umyciu włosów nie powinniśmy mocno ich trzeć, starając się w ten sposób je wytrzeć, lecz raczej pozwolić wodzie, aby wsiąknęła w ręcznik.

Dodatkowo, niezbyt dobrym pomysłem jest mycie włosów w gorącej wodzie – o wiele lepiej jest, aby była ona letnia lub chłodna.


Comments are closed.